خدمات

کاشت هسته زردآلو در خانه

آموزش کاشت هسته زردآلو در خانه
5/5 - (1 امتیاز)

آموزش کاشت هسته زردآلو در خانه

اگر شما هم قصد کاشت هسته زردآلو در خانه را دارید حتما این مقاله آموزشی از وب سایت نهالستان طبیعت سبز را مطالعه نمایید. زردآلو یکی از بهترین و محبوبترین میوه های بهار و تابستان است که قطعا باغداران باهوش و باتجربه از احداث باغ زردآلو و کاشت نهال زردآلو به عنوان یکی از گزینه های انتخابی استقبال می کنند.

آگاهی از نحوه صحیح کاشت نهال زردآلو، احتمال دوام وبیشتر شدن عمر اقتصادی گیاه را در هر اقلیمی و با هر شرایط آب و هوایی افزایش میدهد. از این رو باغداران محترم پیش از احداث باغ زردآلو و کاشت نهال آن، باید از روش کاشت استاندارد و به روز آگاهی کافی داشته باشند. در این مطلب روش صحیح کاشت نهال زردآلو به خوبی برای شما توضیح داده‌شده‌است. پس توصیه میکنیم تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

هسته زردآلو

یکی از عادات مرسوم، بعد از مصرف میوه زردآلو‌خوردن‌هسته آن است که گفته‌می‌شود مکمل طبیعی میوه است. اما در سال های اخیر تحقیقات گسترده ای در این باره انجام‌شده و ثابت‌شده که هسته زردآلو دارای مقداری سم است. نباید بیش از ۲ تا ۳ عدد مصرف شود. اگر این هسته را در تعداد بالا مصرف کنید بسیار خطرناک است و برای بدن شما ضرر دارد. پس بهتر است به جای خوردن هسته ها، آن ها را بکارید.

دوره سرمادهی در کاشت هسته زردآلو

بعضی از بذرها و هسته ها مانند هسته زردآلو به دوره سرمادهی یا خواب نیاز دارند تا برای فرآیند جوانه زنی آماده‌شده و سبز شوند.

نقش یخچال در کاشت هسته زردآلو

یکی از راه های القای سرما به بذر یا هسته قرار‌دادن آن در یخچال است که در گرم ترین فصل های سال هم قابل اجراست. شما می توانید هسته زردآلو را درون یخچال نگهداری کنید تا دوره سرمادهی اش سپری شود.

عمق ریشه درخت زردآلو

درخت زردآلو ریشه ی گسترده ای دارد. بیشترین حجم ریشه درخت زردآلو در عمق ۱/۵ تا ۲ متری خاک وجود دارد به همین خاطر باید به خوبی آبیاری شود.

کاشت هسته زردآلو با پوسته ضخیم

هسته زردآلو را می توانید با پوسته ی بیرونی و قهوه ای رنگ آن بکارید اما زمان جوانه زنی آن طولانی می شود زیرا باید از درون‌شکافته و شکسته‌شود.

کاشت هسته زردآلو با مغز آن

بهتر است برای کاشت هسته، از مغز درونی آن که کاربرد خوراکی هم دارد استفاده کنید تا فرآیند ریشه دهی سریع تر و در حدود ۲۰ روز انجام شود.

فاصله کاشت زردآلو

یکی از نکات مهم در کاشت نهال های میوه، فاصله میان آن هاست تا زمانی که شاخ و برگ هایشان گسترده شد با هم در تماس نباشند. بهترین فاصله برای کاشت نهال و درخت زردآلو حدود ۷ متر است.

کاشت هسته زردآلو در گلدان

بعد از سبز شدن هسته و بزرگ شدن جوانه و برگ هایش گیاه را از گلدان خارج کرده و به فضای بزرگی مثل باغچه منتقل کنید زیرا ریشه های عمیقی دارد و نمی تواند در گلدان زندگی کند.

زمان کاشت هسته زردآلو

کاشت نهال زردآلو را با شروع فصل بهار انجام دهید. هسته را می توانید در فصل تابستان ریشه دار کرده و در بستر خاک قرار دهید.

مراحل کاشت هسته زردآلو در خانه

 1. برای کاشتن زردآلو، هسته‌هایش را از بخش گوشتی میوه جدا کنید و بشکنید.
 2. مغزها را به مدت ۲۴ ساعت درون آب قرار دهید تا خیس بخورند سپس به آرامی پوست قهوه ای نوک مغزها را جدا کنید زیرا ریشه دهی از این قسمت انجام می شود.
 3. یک دستمال نخی نمدار را درون ظرفی یکبار مصرف قرار‌دهید. اگر ظرف در داشت، چند سوراخ بر روی در آن ایجاد کنید. هسته ها را درون دستمال قرار داده و با اسپری آب مرطوب کنید سپس در ظرف را ببندید.
 4. اگر ظرف شما در نداشت از سلفون کمک بگیرید. روی ظرف را با استفاده از سلفون به طور کامل بپوشانید سپس با استفاده از نوک خلال دندان چند سوراخ کوچک بر روی سلفون ایجاد کنید.
 5. هسته زردآلو باید دوره سرمادهی را تجربه کند تا سبز‌شده و جوانه بزند. برای این منظور ظرفی که هسته ها را درون آن قرار داده‌اید، حدود ۱ ماه در یخچال نگهداری کنید تا دوره سرمادهی سپری شود.
 6. بعد از سپری‌شدن ۲۰ تا ۳۰ روز مغزها جوانه می زنند و آماده‌کاشت هستند. برای کاشت هسته زردآلو از ترکیب شن، ورمی کمپوست و خاک برگ استفاده کنید تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.
 7. در هنگام کاشت به عمق حفره هایی که هسته ها را درون آن ها قرار می دهید دقت‌کنید. هسته ها را به شکلی که ریشه به سمت پایین باشد در عمق ۳ تا ۵ سانتی از سطح خاک کاشته و آبیاری کنید.
 8. ۲ سیخ چوبی را روبروی هم و در کناره های گلدان قرار دهید. در یک پلاستیک فریزر با استفاده از قیچی چند سوراخ کوچک ایجاد کنید. پلاستیک را بر روی سیخ های چوبی مستقر کرده و قرار دهید تا محیطی مرطوب برای رشد بهتر هسته ها فراهم شود.
 9. گلدان را در بخشی از خانه که نور خوبی داشته‌باشد قرار‌دهید تا سریعتر سبز‌شده و رشد‌کند.

نکته

 • هسته ها را بدون‌شکستن و خارج‌کردن مغز هم می توانید ریشه دار کنید. اما حدود ۳ ماه طول می کشد تا جوانه زنی انجام شود اما با این روش مغزها در ۱ ماه جوانه میزنند.
 • برای تقویت گیاه زردآلو مقداری کود حیوانی پوسیده‌شده به خاک باغچه اضافه کنید. اگر به کود دامی دسترسی ندارید، مقداری ورمی کمپوست را با خاک باغچه ترکیب کنید.
 • زمانی که گیاه رشد کرد و چند برگی شد، دیگر به کاور نیازی نیست و باید آن را بردارید. هنگامی که ریشه‌ها از انتهای گلدان بیرون آمدند، گیاه را با خاک اطراف‌ریشه به شکل قالبی از گلدان بیرون‌آورده و در باغچه بکارید.
 • آبیاری مجدد را با خشکی سطح خاک گلدان انجام داده و از گیاه مراقبت کنید تا چند برگی شود.
 • مغز های داخل هسته نباید آسیب ببینند یا له‌شوند پس در هنگام شکستن مراقب باشید.

جمع بندی

کاشت زردآلو و مرغوب‌بودن آن هرساله سودآوری بسیار بالایی را خصوصا در بخش صادرات خارجی برای کشاورزان و باغداران کشور به همراه دارد. هنگام کاشت و مراقبت از درختان زردآلو حتما نکات گفته‌شده را انجام دهید تا بی نظیرترین محصول را داشته‌باشید.

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *