مقالات نهال

ویژگی بذر سالم چیست؟

ویژگی بذر سالم چیست؟
Rate this post

به نظر شما ویژگی بذر سالم چیست. بذرهایی که دارای خصوصیات مطلوب برای رشد محصول هستند به عنوان بذر با کیفیت شناخته می شوند. بذر با کیفیت با درصد جوانه زنی بالا، عاری از ارگانیسم های مولد بیماری با رطوبت و وزن مناسب تعریف می شود. بذر با کیفیت جوانه زنی خوب، به سرغت رشد می کند.

تعریف بذر؟

به اصطلاح عوامانه به دانه یک گیاه بذر (seed) یا تخم گفته می‌شود. یک عدد پیاز که برای تولید یک گل لاله کاشته می‌‌شود نیز یک بذر است. بذر قسمتی از محصول دانه مانند غلات، حبوبات، غده مانند سیب زمینی، ریشه مانند نعناع، پیچک، ریزوم یا ساقه خزنده زیر زمینی مانند زنبق، استولون یا ساقه خزنده رو زمینی مانند توت فرنگی، برگ مانند ساکولنت‌ها، بگونیا، بنفشه آفریقایی، پیاز مانند سنبل، لاله، پاجوش مانند آلوئه ها و هاورتیا است که، در خاک کاشته می‌‌شود تا جوانه بزند و پایه گیاه را به وجود آورد. بذر، یک رابطه زنده بین والدین و نتایج بوده و عامل اصلی انتشار گیاه از یک محیط به محیط دیگر می‌‌باشد که سبب تداوم نسل‌ها می‌شود. از نظر بیولوژیکی بذر تخمک رسیده و بارور است که قابلیت رشد و تبدیل به یک گیاه کامل را دارد، اما از نظر کشاورزی و زراعت بذر مفهوم وسیع‌تری دارد.

انواع بذر را بشناسیم

 1. هیبرید: رقم هیبرید در واقع اشاره به بذرF۱ دارد که از راه مستقیم از تلاقی دو والدی که از نظر ژنتیکی متفاوت هستند، تولید می گردد. در این ارقام، صفات کیفی و مفید هر دو والد با هم ترکیب‌شده و منتج به پدیده ای به نام نیروی هیبرید (Hybrid vigor ) یا Heterosis (برتری هیبرید نسبت به والدین) می گردد. اینها دانه‌هایی هستند که جهت تجلی برخی صفات مطلوب از پیوند دو گیاه کاملا متفاوت به وجود آمده‌اند. استفاده از بذر اصلاح شده و جدید این گیاهان بهترین روش ممکن است. این بذرها ممکن است گیاهانی تولید کنند که نسبت به بیماری‌های بیشتری مقاوم گردد، میوه‌های درشت‌تری تولید کنند و نحوه برداشت راحت‌تری داشته‌باشند. اشکال این نوع بذور این است که بسیاری از ژن‌های خاص را از دست‌داده و ممکن است برخی ویژگی‌های منحصر به فرد مانند طعم، بو و بافت در گیاهان و میوه‌های حاصل از دانه‌های هیبرید موجود نباشد. ترکیب ژنتیکی این بذرها پس از یکبار تکثیر به شدت تغییر می‌کند. بذور جمع آوری‌شده از گیاهان هیبریدی برای کشت سال بعد مناسب نبوده و ممکن است، همان گیاه اولیه را تولید نکنند.
 2. بذری که توسط انسان تغییری در ژنتیک آن ایجاد نشده: این بذور نسبت به بذرهای هیبرید دارای طعم و بوی مشخص هستند. بذرهای تولید‌شده توسط این گیاهان همان گیاهی را تولید می‌کنند که از آن برداشت شده‌اند. اگرچه این نوع بذور برخی ویژگی‌های زراعی که بذرهای هیبرید دارا هستند را ندارد، اما این ویژگی‌ها آنقدر هم مورد نیاز و مطلوب یک باغبان ساده نیستند.
 3. ارگانیک: این بذور از گیاهان والدی تولید شده‌اند که در طول رشدشان هیچگونه آفت کشی استفاده‌نشده و به صورت ارگانیک پرورش یافته اند. این‌ها ممکن است به صورت هیبرید یا طبیعی باشند.

ساختار و ویژگی بذر سالم چگونه است ؟

یک بذر خوب باید حاوی مقدار مشخصی رطوبت باشد. میزان رطوبت به نوع و گونه بذر بستگی دارد. به طور کلی، هر کدام از انواع بذر باید رطوبت مشخصی داشته باشند. در این شرايط با دانستن رطوبت مورد نیاز هر بذر می توان بذر سالم را تشخیص داد. بذرهای با کیفیت از نظر اندازه یکسان هستند. اندازه همه دانه های یک محصول یکسان نیست. دانه های خوب بزرگ یا کوچک نیستند، بلکه باید در اندازه و شکل مطلوب باشند.  یک بذر با کیفیت و خوب، باید دارای وزن سنگینی باشد که حاوی مواد غذایی بیشتری برای رشد است.

عوامل داخلی و شرایط محیطی دخیل در سلامت بذر

برای اینکه بذر بتواند جوانه بزند باید عوامل داخلی و شرایط محیطی مناسب باشد.  عوامل داخلی بذر عبارت‌اند از : زنده‌بودن بذر ، داشتن ذخیره مواد غذایی کافی. عوامل خارجی  و شرایط محیطی عبارت‌اند از:

 1.  رطوبت
 2.  دما
 3.  اکسیژن
 4.  نور
 5.  Ph
 6.  تشعشع
 7.  خسارت مکانیکی
 8.  مواد شیمیائی
 9. فشار اسمزی

اهمیت قدرت بذر در سالم بودن آن

قدرت بذر خاصیتی است که به بذر امکان پیدایش سریع و یکنواخت و تکثیر نهال های طبیعی را در دامنه وسیعی از شرایط مزرعه می دهد. آزمایش های قدرت فراتر از آزمایش های جوانه زنی است که تحت شرایط کنترل‌شده و مطلوب در آزمایشگاه برای پیش بینی عملکرد بذر انجام می شود. سطح بلوغ در زمان برداشت، سن بذر، آسیب های مکانیکی، عفونت بیماری و محیط ذخیره سازی می توانند بر قدرت بذر تأثیر بگذارند. عوامل ژنتیکی نیز در قدرت تأثیر می گذارد.

 

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *