مقالات نهال گردو

مزایای کاشت نهال گردو خوشه ای

مزایای کاشت نهال گردو خوشه ای
Rate this post

اگر از مزایای کاشت نهال گردو خوشه ای آگاهی ندارید پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله از وب سایت طبیعت سبز را مطالعه نمایید. نهال گردوی خوشه ای هم از لحاظ اقتصادی و هم مصرف خوراکی در ایران بسیار محبوب و مورد توجه است. مغز گردوی خوشه ای جزو خشکبار پرمصرف در بازار شناخته می شود.

گردو خوشه ای

گردو به عنوان یک محصول که دارای ارزش غذایی زیادی می باشد همیشه در سبد غذایی ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته است. اما محصول گردو انواع و اقسام متفاوتی دارد. یکی از پرطرفدارترین نوع گردو، گردو خوشه ای می باشد که دارای دو گونه متفاوت است.  زادگاه اصلی گونه اصلی گردو خوشه ای کشور فرانسه و اصالت گونه دیگر این درخت که محبوبیت زیادی دارد به کشور ایران برمی گردد.

به طور کلی درخت گردو خوشه ای که دارای قدمتی بیش از یک قرن است سود دهی زیادی برای باغداران و کشاورزان دارد. این نهال پایه بذری، در مناطق سردسیری به خوبی رشد می کند و محصول قابل توجهی به بار می نشاند.

بهترین روش آبیاری گردوی خوشه‌ای

ما در این مقاله می خواهیم مزایای گردو خوشه ای را بررسی کنیم. داشتن اطلاعات کافی درباره نهال گردو خوشه ای از جمله قیمت نهال گردو خوشه ای، طول عمر آن و یا روش های آبیاری این نهال به شما کمک می کند برای باغ یا زمین کشاورزی خود بهترین نوع نهال را انتخاب کنید.

آبیاری به موقع و منظم یکی از روش هایی است که به رشد طبیعی و با کیفیت درختان مختلف از جمله درخت گردوی خوشه‌ای کمک شایانی می کند. بهتر است نهال گردو خوشه ای به گونه‌ای آبیاری شود که خاک آن هرگز خشک نشود. زیرا خاک تشنه روی باردهی درخت گردو خوشه ای تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین لازم است که همیشه برای آبیاری گردوی خوشه‌ای برنامه ریزی کنید و بازه زمانی مشخصی را در نظر بگیرید. سپس به صورت منظم نهال خود را آبیاری کنید.

مزایای درخت گردو خوشه ای چیست؟

در ادامه مطلب مزایای گردو خوشه ای را بررسی می‌کنیم که عبارتند از:

  • یکی از مهمترین مزایای گردو خوشه‌ای میزان بالای باردهی آن است. در واقع محصول آن در همان سال‌های ابتدایی کاشت قابل برداشت می باشد. یعنی لازم نیست که باغبان یا کشاورز زمان طولانی را صبر کند تا درخت او به بار بنشیند. بنابراین از لحاظ اقتصادی درخت کاملا به صرفه ای به شمار می رود.
  • یکی دیگر از مزایای درخت گردو خوشه ای قیمت مناسب آن است. این نهال نسبت به سایر گونه ها دارای قیمت خوبی است. اگر شما دارای باغ یا زمین کشاورزی هستید می توانید با خرید تعداد زیادی نهال گردو خوشه ای به سود خوبی دست پیدا کنید.
  • بهترین نوع گردو معمولاً دارای پوست نازک می باشد. درخت گردوی خوشه ای نیز دارای محصولاتی با پوست نازک است.
  • بسیاری از انواع نهال گردو ممکن است در مناطق سردسیری رشد نکند و محصولی ندهد. اما درخت گردو خوشه ای در مناطق سردسیر و کوهستانی نیز پربار است و محصول خوبی دارد. بنابراین ویژگی مقاومت بالا، شرایط این درختان را برای کاشت در مناطق سردسیری نیز مهیا می کند.
  • یکی دیگر از مزایای درخت گردو خوشه ای ریشه محکم آن است. بنابراین نسبت به تغییرات ناگهانی که ممکن است در بافت خاک ایجاد شود مقاومت لازم را دارد. این ویژگی سبب می شود درخت گردو خوشه ای در برابر وزش های شدید باد و طوفان های فصلی آسیب نبیند و مقاومت لازم را داشته باشد.
  • مغز گردو خوشه ای بسیار مقوی و برای سلامت بدن مفید است. یکی از مزایای گردو خوشه‌ای طعم متفاوت و بی نظیر محصول آن می باشد.

مقاومت گردو خوشه ای در مقابل آفات

درخت گردو خوشه ای برای باردهی مناسب نیاز به سمپاشی دارد. نمی توان گفت نیاز به سمپاشی جز معایب گردو خوشه ای به شمار می رود. زیرا سمپاشی اصولی محصول این درخت را پربارتر می کند. بهرحال اگر می خواهید بار خوبی را برداشت کنید و درخت شما سالم بماند لازم است که در برابر آفات مختلف مقاوم باشد. بنابراین با سم پاشی و استفاده از سموم مناسب می توانید درخت را تقویت کنید و آفات مختلف را از محصول و شاخ و برگ این درخت دور نمایید.

اگر شرایط آبیاری و همچنین سمپاشی به خوبی پیش برود معمولا بعد از دو سال زمان برداشت و زمان تولید محصول نهال درخت گردوی خوشه ای آغاز می شود. البته توجه داشته باشید که کوتاهی در آبیاری و همچنین سمپاشی ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری را به درخت گردوی شما وارد کند. حتی در بعضی مواقع باید تا صد سال نیز نهال گردوی خوشه‌ای برای شما محصولی به بار ننشاند و هیچ سودی را عاید شما نکند. بنابراین اگر می خواهید از معایب درخت گردو خوشه ای در امان بمانید بهتر است نسبت به زمان مناسب آبیاری و همچنین سمپاشی به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.

 

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *