مقالات نهال گردو

بهترین زمان کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت نهال گردو
Rate this post

آیا می دانید بهترین زمان کاشت نهال گردو چه زمانی است؟ با ما در این مقالهاز وب سایت نهالستان طبیعت سبز همراه باید تا پاسخ این سوال را بدهیم. بین اواخر فصل پاییز تا اوایل بهار بهترین زمان کاشت نهال گردو می باشد ، این امر به علت شرایط خوب خاک و آب ‌و هوا، می‌تواند زمان مناسبی برای کاشت نهال می باشد. از آن جا ‌که نهال به سرما حساسیت دارد، سعی کنید در زمستان از کاشت ، خودداری نمایید. نهال‌ ها را نیز بلافاصله قبل از اینکه جوانه بزنند، باید در خاک مناسب و مساعد کاشت.

مشخصات خاک مناسب برای کاشت نهال گردو

خاک یکی از مهم ‌ترین و مؤثر ترین مواردی است که در تنومندی و باردهی درخت گردو؛ تأثیر فوق‌ العاده‌ای دارد. پس خاک می‌تواند مواد مغذی موردنیاز گیاه را تأمین کرده و کیفیت محصول را نیز ارتقا ببخشد. خاک مناسب برای کاشتن نهال گردو؛ باید بافت ماسه‌ای ریز داشته باشد تا شرایط را برای پیشروی ریشه مهیا نماید.

در مسیر رشد ریشه نباید سنگریزه و یا رسوبات شن و ماسه باشد، چون ریشه تا عمق سه متری خاک نفوذ خواهد کرد. پی هاش (ph) مناسب خاک نیز باید در حدود ۶ تا ۶,۵ باشد تا درخت گردو، با آن سازگاری پیدا کند. برای اینکه مطمئن شوید خاک از هر نظر برای کاشت نهال گردو، آماده است، بهتر است نمونه‌ای از خاک را به آزمایشگاه برده و با توجه به کمبود مواد مهم مفید در آن، تمهیدات لازم را برای رفع آن‌ ها اتخاذ نمایید

نحوه کاشت

درخت گردو؛ ازجمله درختانی است که به دلیل داشتن مغز گردویی مفید برای بدن، پوست و مو و نیز دارا بودن چوب فوق ‌العاده آن بسیار پرطرفدار است. نهال گردو دارای نژاد هایی مختلفی است که در زمان کاشت نهال گردو؛ بهتر است به فاکتورهایی ازجمله مطابقت وضعیت آب و هوایی منطقه کاشت با نوع نهال، سالم و بدون آفت بودن نهال‌های انتخاب‌شده و … توجه زیادی شود.

ولی در عین‌ حال همه نژاد ها در مورد نحوه کاشت درخت گردو؛ و مراقبت ‌های بعد از آن مشابه می‌باشند و می‌توان این موارد را برای همه آن‌ها تعمیم داد. در زمان کاشت باید به نوع خاک، میزان آبیاری، نحوه هرس کردن و نیز مهم‌تر از همه فاصله بین کاشت درختان گردو، دقت زیادی شود. زیرا گردو؛ مانع رشد درختان دیگر در اطراف خود می‌شود و فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند.

فصل مناسب هرس کردن نهال گردو

بعد از کاشت نهال گردو و افزایش سن کاشت، باید هرس را انجام دهید. همچنین حذف علف های هرز باید قبل از زمان کاشت گردو؛ و نیز در مدت رشد نهال ادامه داشته باشد. برای هرس کردن درخت گردو زمان مناسب و انتخاب شاخه ‌هایی که باید هرس شوند، اهمیت زیادی دارد. بهترین فصل برای هرس درخت گردو، در فصل بهار و تابستان است. دلایل زیر می‌تواند علل انتخاب این فصل برای هرس می باشد.

زمانی که شاخه برش داده می‌شود، در سطح‌ رویی محل برش شیره‌ای خارج می‌ شود که ناشی از فشار ریشه ‌های قوی درخت به سمت بیرون است

زمانی که در فصل سرد، هرس انجام شود، این شیره یخ‌زده و می‌تواند باعث آسیب به بافت درخت شود. بنابراین نباید در فصل سرد هرس درخت گردو، انجام شود.

یکی دیگر از علل عدم هرس شاخه‌ها در فصل سرد، رطوبت در محل برش درخت و احتمال شیوع بیماری‌ ها و آفات بوده که آسیب جدی به محصول و میوه گردو وارد خواهد کرد.

برای هرس مناسب درخت گردو، ابتدا باید نژاد آن را به خوبی بشناسید و با فیزیک هر نژاد، به خوبی آشنایی داشته باشید؛ زیرا که با توجه به فیزیک هر درخت، باید شاخه‌های خاصی را هرس نمود. هرس موجب می‌شود که درخت اندازه مناسبی داشته باشد، قدرت رشد و باردهی آن حفظ شود.

شاخه‌های خشک و مزاحم حذف و در عوض شاخه‌های تازه جایگزین شوند.برای درختان جوان و میانسال باید انتهای شاخه‌های ۳ ساله، و برای درخت‌های بالغ، باید انتهای شاخه‌های ۴-۵ ساله را برید.

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *