خدمات

ویژگی های نهال باکیفیت

ویژگی های نهال باکیفیت
Rate this post

در این مقاله از وب سایت نهالستان طبیعت سبز به ویژگی های نهال باکیفیت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. انتخاب نهال مهم ترین مسئله برای یک باغدار یا صاحب نهالستان برای داشتن درختان با کیفیت و سالم است. کیفیت درختان مهم تر از کمیت است و نباید روی تعداد کل درختان تولید شده تمرکز داشت و کیفیت فیزیکی و ژنتیکی آن ها را نادیده گرفت. چند درخت سالم بهتر از تعداد زیادی درخت فقیر است. انتخاب نهال خوب پایه و اساس موفقیت در کاشت درخت است.

شرایط فیزیکی نهال

کیفیت فیزیکی نهال به طور معمول در طول یک الی دو فصل بهبود می یابد. بنابراین تنها با تکیه بر یک ویژگی نمی‌ توان کیفیت یک نهال سالم را مشخص کرد. کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از ویژگی‌ها در یک نهال، از جمله قطر، تغذیه، اندازه، شکل ریشه، سلامت و ارتفاع میزان بقای آن را تضمین میکند. این ویژگی‌های حیاتی در راستای هم عمل کرده و بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند. پس در نتیجه یک نهال خوب باید دربردارنده اغلب این ویژگی ها باشد.

کیفیت ژنتیکی نهال

نهال‌ ها بسیاری از ویژگی‌های خود را از درخت مادر خود به ارث می‌برند. تعیین کننده رشد خوب یا ضعیف یک نهال کیفیت ژنتیکی بذر است. بذر خوب بقای درخت را تضمین کرده و کیفیت چوب و میوه آن را بالا میبرد. همچنین باعث کوتاهتر شدن مدت زمان برداشت می‌شود. از آنجایی که کاشت و پرورش درختان به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت تلقی می‌شود، انتخاب بذر در رساندن این سرمایه‌گذاری به ثمره‌ای ایده‌آل نقش بسیار قابل توجهی دارد.

یک نهال خوب و سالم دارای چه ویژگی‌هایی است؟

  • رشد طول و عرض نهال باید به شکلی متناسب باشد.
  • از کیفیت بالایی برخوردار باشد و برچسب و شناسه معتبر داشته باشد.
  • جوانه‌هایی که روی تنه و بخش‌های پایینی نهال قرار دارند بایستی از سلامت و مقاومت خوبی برخوردار باشند تا روند رشد آنها پس از انتقال به زمین اصلی تداوم داشته باشد.
  • نهال باید دارای ریشه‌هایی حجیم باشد. زیرا ساقه‌های قطور به سرعت می‌توانند مواد معدنی و مغذی مورد نیاز درخت را از ریشه به برگ‌ها منتقل کنند.
  • اگر نهال خریداری شده پیوندی بود بایستی پایه و پیوندک آن مشخص باشد.
  • نهال سالم باید فاقد علائم بیماری باشد.
  • از خرید نهال‌هایی به رنگ‌های زرد و قهوه‌ای خودداری کنید. زیرا تغییر رنگ گیاه نشانه‌ای از ایجاد تنش در آن است.
  • نباید روی نهال هیچ علائمی از آفات و علف‌های هرز به چشم بخورد. از این رو سعی کنید برای خرید نهال به یک نهالستان معتبر مراجعه کنید.
  • همچنین روی بدنه نهال پیوندی باید یک ساقه عمود وجود داشته باشد که رشدی مستقیم از محل پیوند به سمت بالا داشته باشد و حالتی از خمیدگی و زاویه روی آن به چشم نخورد.
  • ریشه را مورد بررسی قرار دهید. نباید در ریشه هیچ گونه تغییر شکلی ایجاد شده‌باشد. دقت کنید که ریشه‌ها خمیده‌و پیچ‌خورده نباشند.

سلامت نهال از نظر ابتلا به آفات و بیماریها:

سلامت فیزیکی نهال شامل دو بخش مهم شاخساره و ریشه است اما سلامت از نظر ابتلا به آفات و بیماریها جنبه های بسیار مهم و  گسترده ای را شامل می شود که باید به آن پرداخته شود، همه آفات و بیماریها قابلیت انتقال با نهال را ندارند اما برخی از آفات و بیماریها که قابلیت انتقال به نهال را دارند باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت آلوده بودن آن نهال باید کنار گذاشته شود.

اهمیت تشخیص سالم بودن نهال از نظر ابتلا به آفات و بیماریها:

آفات و بیماریهایی که از طریق نهال‌آلوده می توانند به باغ منتقل شوند مشکلات زیر را می توانند برای باغدار ایجاد کنند:

عدم عملکرد مطلوب در واحد هکتار:

باغداران امروزه برای به دست‌آوردن سود بیشتر اغلب اقدام به خرید نهال با باردهی بالا در هکتار می کنند. اما اگر نهالی را که آلوده‌به بیماری و آفت باشد خریداری کنند نمیتوانند به عملکرد مطلوب و مورد انتظار خود دست یابند.

عدم گیریایی نهال:

برخی از آفات و بیماریها پس از چند ماه از زمان کاشت نهال خود را نشان میدهند که علائمی مانند خشک‌شدن دارند .

عدم رشد درخت:

برخی از بیماریها مانند بیماریهای ریشه باعث کاهش رشد و یا توقف رشد نهال‌شده و نهالیکه قرار است در سال اول پس از کاشت به سرعت رشد کند نمی تواند رشد مطلوبی داشته‌باشد.

عدم باردهی به موقع:

برخی از آفات و بیماریها مانند بیماریهای طوقه و ریشه به واسطه ی کاهشی که در رشد رویشی ایجاد می کنند مانع از باردهی به موقع نهال می شوند، امروزه نهالستانها اقدام به فروش نهال پیوندی و زود بازده می کنند که می توانند از یک الی سه سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز کنند. اما در صورتی که نهال‌آلوده به بیماری و یا آفت باشد ممکن است باردهی ان چند سال به تعویق بیوفتد.

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *