مقالات نهال

شرایط کاشت نهال رازبری

شرایط کاشت نهال رازبری
Rate this post

آیا با شرایط کاشت نهال رازبری آگاهی دارید؟ رزبری گیاهی تمشک شکل است که در بهار شکوفه‌های سفید رنگ و کوچکی دارد.  این شکوفه‌ها از تابستان تا پاییز به میوه تبدیل می‌شود. گیاه رزبری حداقل به روزی 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد بنابراین در مناطقی که نور آفتاب به طور کامل تابیده شود رشد مطلوبی از این گیاه حاصل میشود.

نور کافی برای تولید میوه و کیفیت میوه بسیار مهم است و خطر بروز مشکلات قارچی را به حداقل می‌رساند. بنابراین یک بخش اساسی در پرورش رازبری، انتخاب یک مکان صحیح با نور کافی برای کاشت است. پس بهتر است گیاه رازبری در مکانی کاشته شود که گرم بوده و بخشی از روز در سایه قرار میگیرد.

 

خاک مناسب گیاه رزبری

رزبری در واقع میوه بومی آمریکای شمالی است و به اقلیم تقریباً سرد تعلق دارد، پس در صورتی که میخواهید نهالی که میکارید در اقلیم ایران نیز به بار بنشیند باید خاک مناسبی برای نهال انتخاب کنید. بهترین خاک برای کشت رزبری به “خاک لومی یا شنی لومی” معروف است.

این خاک باید به خوبی زهکشی شده و دارای کود گاوی پوسیده شده باشد. در ضمن بهتر است که اسیدیته خاک رزبری بین ۶٫۵ تا ۶٫۸ باشد. کاشت رزبری در ایران در کنار هرس کردن سالانه و رسدن به محصول نیاز به کوددهی مناسب دارد. البته فاکتور  سوم و مناسب نهال رازبری آبیاری آن است.

کاشت رزبری در ایران

کاشت رزربری در ایران نیاز به کوددهی مناسب دارد و اگر به مرحلۀ برداشت برسد تقریباً میوه‌ای گران‌قیمت، خوشمزه و بسیار مفید و پرخاصیت است. از آنجایی که رزبری میوه بومی آمریکای شمالی است، برای کاشت آن باید تقریبا آب‌وهوایی سرد، خاکی مرطوب و دور بودن از تابش مستقیم خورشید (به‌ویژه در عرض جغرافیایی ایران) را در نظر گرفت.

پرورش رزبری به صورت تجاری در ایران وجود ندارد. و فقط در برخی از مناطق کوهستانی شمال کشور به صورت تفریحی کشت می شود. گیاه رزبری در حالت گلدهی و میوه دهی به هفته ای یک تا دو اینچ آب نیاز دارد. به زبان عامیانه، آبیاری باید به گونه‌ای باشد که وقتی خاک را لمس می‌کنید، از مرطوب شدن آن اطمینان حاصل کنید.

خاک مناسب رزبری

گیاه رزبری خاک‌های لومی-شنی و حاوی مواد ارگانیک و دارای زهکشی خوب را در اولویت قرار می‌دهد. اگر در خاک شما مواد ارگانیک به اندازه کافی وجود ندارد توصیه میشود چند هفته قبل از کاشت نهال رزبری در زمین خاک را اصلاح کنید و به آن مواد ارگانیک مانند کود اضافه نمایید.

این گیاه در خاک‌های شن و ماسه‌ای یا خاک رس هم رشد مطلوبی دارد.  ریشه رزبری در خاک‌های خیس و سنگین، در عرض چند روز پوسیده شده و از بین می‌رود. کمپوست یا کود حیوانی پوسیده، از عواملی هستند که زهکشی خاک را بهبود می‌بخشند.

زیرا زمانی که خاک سنگین باشد و زهکشی خوبی ندارد، آب در آن می‌ماند و باعث خیس شدن و گل آلود شدن خاک می‌شود، که گیاه رزبری در چنین خاکی رشد نمی‌کند. در چنین شرایطی باید با اضافه کردن کمپوست و کود خاک را اصلاح کنید. اگر خاک سنگین نیست ولی خیس است باید بستر کاشت را بالا برده و یا لوله‌های زهکش نصب کنید.

pH مناسب خاک و سایر شرایط اب و هوایی برای رشد رازبری

pH مناسب خاک برای گیاه رازبری 5/5 تا 6/8 است. با اضافه کردن آهک خاک‌های اسیدی تر را باید اصلاح کرد و خاک‌هایی که قلیایی تر هستند را می‌توان با اضافه کردن گوگرد اصلاح نمود. از آنجا که طول عمر گیاه رزبری 15 سال یا بیشتر است، تهیه یک بستر کاشت مناسب برای آن یک امر ضروری محسوب میشود.

قبل از کاشت نهال، علف‌های هرز و سنگ و کلوخ‌های موجود در خاک را از بین ببرید. برای از بین‌بردن‌سنگ و کلوخ‌ها و شل شدن خاک باید آن را حداقل به عمق 30 سانتی‌متر شخم بزنید یکی از مهمترین نکات در پرورش رزبری رطوبت است. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود و آبیاری خیلی کم نیز موجب ناتوانی در باروری گیاه می‌شود.

البته توجه کنید که خاک گل آلود و خیس نباشد زیرا آبیاری بیش از حد موجب گسترش انواع بیماری‌ها می‌شود. در صورت امکان، آبیاری با سیستم قطره‌ای یا لوله‌های تراوا توصیه می‌شود. چرا که این روش‌ها ابتلا به بیماری‌ها را کاهش داده و همچنین آب از دست رفته با تبخیر را به حداقل می‌رساند.

بهترین کار در صورتی که نمی‌توانید خاک منطقه خود را اصلاح کنید این است که گیاه رزبری را در گلدان پرورش دهید. زمانی که گیاه در گلدان کاشته‌می‌شود، می‌توان گلدان را با خاک با کیفیت و مناسب پر کرد. گیاه رزبری را در گلدانی، با قطر و عمق حداقل 50 تا 60 سانتی‌متر می‌توانید بکارید.

خاک‌هایی که بیش از حد سبک هستند و آب به سرعت از آن عبور می‌کند نیز برای گیاه رزبری مناسب نیستند، زیرا در این خاک‌ها رطوبت حفظ نمی‌شود و در نتیجه خاک به سرعت خشک‌شده و ممکن است نیاز به آبیاری مکرر داشته باشد.

 

بیماری‌های قارچی گیاه رزبری:

بیماری هایی مانندپژمردگی ورتیسیلیومی و پوسیدگی ریشه توسط قارچ‌های خاک و پوسیدگی ریشه فیتوفتورا توسط یک ارگانیسم قارچی باعث می‌شوند قبل از مرگ ساقه‌ها، برگ‌ها زرد و پژمرده‌شوند. با پوسیدگی ریشه آملاریا گیاه به طور ناگهانی از بین می‌رود.

قارچ عامل بیماری‌های آنتراکنوز و پژمردگی ساقه در طول زمستان زنده می‌ماند، آن‌ها می‌توانند زخم‌های هرس و سایر مناطق آسیب دیده در گیاه رزبری را آلوده کنند. کپک پودری از ریشه و شاخه‌های‌آلوده ناشی می‌شوند و روی برگ‌های گیاه رازبری به صورت کپک‌های پرزدار ظاهر می‌شوند. همچنین می‌تواند روی گل و میوه گیاه رازبری تاثیر بگذارد. لکه بنفش نوعی بیماری قارچی است که بر روی ساقه‌های گیاه رازبری زنده می‌ماند و در آن تاثیر می‌گذارد.

 

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *