مقالات انگور

بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیر

بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیر
Rate this post

اگر ساکن ناحیه گرمسیر هستید آیا می دانید بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیر کدام ارقام نهال ها میباشند؟ با نهالستان طبیعت سبز همراه باشید.

آشنایی با 4 نهال انگور مناطق گرمسیری

از آنجایی که درخت انگور به صورت ژنتیکی سرمادوست است در گذشته فقط در مناطق معتدل و سردسیری تاسیس می‌شد، ولی امروزه برخی از نژادهای درخت انگور شناسایی شده‌اند که به راحتی می‌توان در مناطق گرمسیری باغات مدرن و حرفه ای این درخت را احداث کرد، نهالستان‌های تولید کننده در چند سال گذشته با واردات نهال انگور غیر بومی و تکثیر آن با روش‌های نوین گیاهپزشکی توانستند میزان حساسیت درخت انگور را نسبت به شرایط اکوسیستمی اطراف کاهش دهند، و همین امر باعث شده تا درخت انگور سیستم دفاعی قوی در برابر خشکی و کم آبی از خود داشته باشد.

سازگاری نهال انگور گرمسیری با شرایط محیط زیستی باغات اطراف

در زمان خرید نهال انگور گرمسیری به این نکته توجه داشته باشید که این نهال سازگاری مناسبی با محیط اطراف داشته باشد. همچنین ذخایر آبی منطقه را مورد بررسی قرار دهید تا نسبت به آبیاری باغات انگور گرمسیری درگیری فکری نداشته باشید. انگور یک میوه آبدار است و برای رشد بهتر احتیاج به آبیاری با فواصل منظم دارد، خوشبختانه در چند دهه گذشته تنوع نژادی ارقام نهال گرمسیری به اندازه‌ای ارتقا یافته که کشاورزان در این مناطق می‌توانند بر حسب نیاز منطقه باغ انگور لوکس و صادراتی را راه اندازی کنند، در ادامه به چند نکته مهم برای احداث واحدهای تجاری انگور در مناطق گرمسیری اشاره می کنیم:

انواع نهال انگور گرمسیری

1-نهال انگور پرلت

نهال انگور پرلت غیر بومی است و توسط معدود نهالستان ‌های مجوز دار بومی سازی شده، خاستگاه اولیه نهال انگور پرلت مربوط به کشور فرانسه است میوه تولیدی این نهال بدون هسته بوده و طعم شیرین و بافت منسجم آن باعث شده تا جزو ارقام لوکس و صادراتی شناخته شود، اکثر کشاورزان از خرید این نهال راضی هستند نهال پرلت قدرت رشد سریعی داشته و در سال پنجم باروری اقتصادی آن شروع می‌شود،

2-نهال انگور یاقوتی

یکی از انواع انگورهای قرمز رنگ و بی دانه که در کشور ما تولید می شود، انگور یاقوتی است، طعم میوه این انگور شیرین و بسیار خوشمزه می باشد. خاستگاه و منطقه ی رویش این گیاه در ایران (استان سیستان و بلوچستان) و افغانستان است.

انگور یاقوتی از جمله محصولات کشاورزی است که می تواند در شرایط سخت محیطی رشد کرده و به حیات خود ادامه دهد ( بازه دمایی در حدود ۱۵ الی ۱۸ درجه ی سانتی گراد و ارتفاع ۱۲۶۵ متر از سطح دریا را تحمل می کند). میوه انگور یاقوتی حبه های ریز، پرتراکم و به رنگ یاقوت تولید می‌کنند، برای کاشت انگور یاقوتی باید کمی از خاک رسی استفاده کرد، همچنین به ph خاک نیز توجه داشته باشید چون انگور یاقوتی در خاک اسیدی رشد مناسبی نخواهد داشت.

3-نهال انگور بیدانه قرمز

نهال انگور بدون هسته از ارقام قدیمی و پرفروش در ایران است و ظاهر مجلسی و طعم خوب آن باعث پرفروش بودن این انگور در بین سایر میوه‌های تابستانی و پاییزی می‌شود. انگور بیدانه قرمز ارومیه یکی از معروف‌ترین انواع انگور بیدانه است که برای تهیه آبغوره، سرکه، کشمش، و آب‌میوه در بازارهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود. از آن‌جاکه این رقم نهال از جمله ارقام صادراتی انگور محسوب می‌شود، کشاورز می‌تواند با کاشت آن محصول خود را به سایر کشورها نیز صادر نموده و از سود و شهرت جهانی برخوردار شود.

  • هر خوشه انگور قرمز بیدانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ گرم وزن دارد.
  • عمر اقتصادی نهال انگور قرمز بیدانه در شرایط مناسب حداقل ۱۰۰ سال است.
  • باغ انگور قرمز بیدانه در یک هکتار می‌تواند ۱۱۰ تا ۱۳۰ تن میوه باکیفیت تولید کند.
  • نهال انگور قرمز بیدانه سیستم دفاعی بسیار قوی و قدرتمندی دارد.
  • نیاز آبی نهال گرمز انگور دید آن بسیار کم بوده و در ماه دوبار آبیاری می شود.

4-نهال انگور فلیم سیدلس

نهال انگور فیلم سیدلس در مناطق گرمسیری و مرطوب رشد بهتری دارد. برای ایجاد رطوبت کافی می‌توانید از آبیاری بارانی استفاده کنید، از دیگر ویژگی‌های مهم این درخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خوشه انگور فلیم سیدلس سایز متوسطی دارد، هر خوشه این انگور ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم وزن دارد.
  • میوه انگور فلیم سیدلس طعم بسیار شیرینی دارد و بافت آن ترد است.
  • نهال انگور فلیم سیدلس یک نهال غیر بومی بوده و کشور آمریکا رتبه اول در تولید آن را دارد.
  • سیستم دفاعی نهال انگور فلیم سیدلس قوی تر از نژادهای دیگر است، این درخت در برابر انواع آفاتی مانند شته و کنه مقاوم است.
  • انبار داری خوشه انگور بسیار راحت است و می‌تواند مدت زمان طولانی در شرایط مناسب نگهداری کرد.

نتیجه گیری

کاملاً مشخص است کشاورزان مناطق گرمسیری با احداث باغ تجاری و مدرن انگور می توانند به یک درآمد مناسب برسند. آنها با شناسایی کردن نهالستان تولید کننده و خرید مستقیم و بدون واسطه از این نهالستان‌ها می‌توانند هزینه کمتری برای تهیه انواع نهال انگور با کیفیت صرف کنند.

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *