مقالات نهال گردو

تفاوت نهال گردو چندلر با فرنور

تفاوت نهال گردو چندلر با فرنور
Rate this post

در این مقاله از وب سایت نهالستان طبیعت سبز قصد داریم به تفاوت نهال گردو چندلر با فرنور بپردازیم. مثل هر پدیده‌ ی دیگری در جهان اطراف ما، تفاوت‌ها عامل اصلی به وجود آمدن ویژگی‌های مختلف در باغداری و کشاورزی هستند. تفاوت در مقدار باردهی دو نهال، تفاوت در نژاد دو گیاه، نوع گلدهی دو درخت و… همگی از مجموعه تفاوت‌هایی هستند که جهان اطراف ما بر پایه‌ی آن‌ها شکل گرفته است.

دلیل مقایسه گردو چندلر و فرنور چیست؟

کسانی که به کاشت درختان گردو و سایر گیاهان علاقه دارند، باید نسبت به تفاوت‌های گیاهان مختلف مثل ویژگی‌های زیستی، شرایط نگهداری، نوع و زمان گلدهی و همچنین نوع رشد گیاه دقت کنند.

به همین دلیل، کشاورزانی که نسبت به تفاوت‌های گیاهان مختلف بی توجه هستند، موفق به بارآوری درست محصولات نمی‌شوند. اگر شما هم به عنوان تجارت یا تفریح قصد دارید درخت گردو بکارید و از راه‌های مختلف با دو نوع نهال پیوندی گردو آشنا شده‌اید، لازم است ویژگی‌های هر یک را بشناسید و بتوانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. بنابراین مقایسه گردو چندلر و فرنور، می‌تواند اطلاعات موثق و به دردبخوری را در اختیار شما قرار دهد.

معرفی گردو چندلر

نهال گردو چندلر، یک نوع گردوی آمریکایی است که جزو نهال های دیر برگ ده به شمار می رود. میوه های این درخت از ابعاد درشتی برخوردار بوده و رنگ مغز گردوها هم سفید و روشن است. این رقم نسبت به بیماری و آفات، مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

درخت گردو چندلر یک درخت زود بازده است. حجم محصول دهی سالیانه این گردو هم بسیار مطلوب بوده و رضایت باغداران را جلب می کند. به همین علت، این رقم جزو ارقام گردو تجاری و پرسود به شمار می رود.

معرفی گردو فرنور

درخت گردو فرنور هم یکی دیگر از ارقام تجاری درختان گردو به شمار می رود. خواستگاه و اصالت این رقم گردو به کشور فرانسه بر می گردد. درخت گردو فرنور هم یک درخت زود بازده با حجم محصول دهی بالا است. این ویژگی ها به همراه مقاومت بالای آن در برابر آفات و بیماری ها، آن را به یک رقیب بزرگ برای گردوی چندلر تبدیل می کند.

مقایسه گردو چندلر و فرنور

اگر قصد خرید نهال گردو و احداث یک باغ تجاری را دارید و بین انتخاب این دو رقم مانده اید، این بخش را از دست ندهید. ما در اینجا برای راحتی کار شما، این دو نهال را از نظر ویژگی های مختلف با هم مقایسه می کنیم.

کیفیت میوه های گردو

اولین موردی که در مقایسه گردو چندلر و فرنور به چشم می آید و اهمیت زیادی دارد، میوه های این دو نوع گردو است. هر دو نوع گردو، دارای میوه هایی با مغز درشت، رنگ سفید روشن و پوسته نازک هستند. اما پوسته گردوی چندلر نسبت به فرنور کمی نازک تر است.

حدود 50 الی 60 درصد از وزن گردوهای چندلر را مغز آن ها تشکیل داده است، اما این میزان در گردوهای فرنور حدود 45 درصد است. پس از این نظر باید گفت که گردوی چندلر نسبت به فرنور برتری دارد.

مشخصات ظاهری

نهال گردو چندلر سرعت رشد متوسطی داشته و ارتفاع آن هم به 15 متر می رسد. البته باغداران برای برداشت راحت تر محصولات این نهال، همواره آن را هرس می کنند تا در ارتفاع کمتری باقی بماند. این درخت همچنین از شاخه های متراکم تری برخوردار است و این موضوع، نیاز به هرس در درخت چندلر را افزایش می دهد.

نهال فرنور هم تا ارتفاع زیادی رشد می کند و قد آن می تواند از چندلر بیشتر شود، اما این درخت به شکل صاف رشد می کند و شاخه های تنک تری دارد. به همین دلیل هرس کردن آن از چندلر راحت تر است. سیستم کاشت چندلر به صورت 7 در 5 و سیستم کاشت فرنور به صورت 6 در 5 می باشد؛ یعنی در هر هکتار باغ شما، درختان فرنور بیشتری جای می گیرند.

نحوه آبیاری و مقدار آب مورد نیاز

نیازهای آبی هر دو این رقم ها، تقریبا مشابه همدیگر است. درختان گردوی چندلر و فرنور، هر دو در برابر کم آبی بسیار حساس بوده و باید به صورت منظم آبیاری شوند. از همین رو روش آبیاری دیمی برای نگهداری از این دو درخت، به هیچ عنوان مناسب نیست.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم به مقایسه گردو چندلر و فرنور پرداخته و شباهت ها و تفاوت های این دو رقم محبوب گردو را بررسی کنیم. همانطور که متوجه شدید، چندلر و فرنور دو نژاد گردو بسیار معروف در تمام دنیا هستند، اما هرکدام از آن ها ویژگی های خاص خود را خواهند داشت. شما می توانید برای خرید این نهال ها با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به منوی خرید سایت طبیعت سبز مراجعه نمایید.

نهالستان طبیعت سبز ، مرکز خرید نهال

نهالستان طبیعت سبز مهندس محرمی واقع در (میاندوآب) بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده نهال با مجوز تولید نهال در غرب کشور با همکاری ناظرین و کادر مجرب جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی می باشد. طبیعت سبز بیش از سه دهه است که در زمینه تولید و فروش بیش از ( ۴۰۰ نوع انواع نهال مثمر و غیر مثمر) فعالیت میکند. این نهالستان به صورت تخصصی در زمینه نهال گردو فعال است. طوریکه  سالیانه ۵ هکتار از انواع نهال گردو پیوندی و غیر پیوندی (بذری، ژنوتیپ برتر، خوشه ای) زیر کشت دارد. این نهالستان سالیانه حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال شناسنامه دار و مجوزدار تولید و به داخل و خارج از کشور ارسال می نماید. جهت خرید نهال با قیمت فروش مناسب با کارشناسان این نهالستان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *